Logo Ekonomia Globalna
Logo Ekonomia Globalna

O mnie, o blogu i planach na przyszłość

witaj na blogu EkonomiaGlobalna.eu

Zawodowo zajmuję się makroekonomicznymi analizami i pisaniem prac naukowych. Jest to dokładnie tak interesujące, jak brzmi gdy wypowiesz to zdanie na głos :). W wolnych chwilach dokładnie przyglądam się światu. Na blogu ekonomiaglobalna.eu zamierzam połączyć obowiązkowe obowiązki z przyjemnymi przyjemnościami przedstawiając subiektywną wizję świata rządzonego przez ekonomię.

Na początek

…na tapetę rozważań wrzucę Daleki Wschód Rosji i północną część tego największego na świecie państwa. Północne i wschodnie rubieże Rosji wielu fascynują, niewielu tam było. A szkoda bo jak głosi rosyjska pieśń „jeżeli choć raz zakochasz się w Północy to nigdy nie przestaniesz jej kochać”.

Może, tak jak mnie, także i Ciebie zafascynuje Daleki Wschód Rosji i zaczniesz szukać sposobu by na własne oczy przekonać się jaki to kraj i przez jakich ludzi jest zamieszkiwany. Wyruszysz Koleją Transsyberyjską do Władywostoku, na pokładzie promu w napięciu wyczekiwać będziesz przekroczenia kręgu polarnego lub po prostu wylądujesz na lotnisku w Ułan Ude i marszrutką pojedziesz nad święte morze Buriatów – jezioro Bajkał.

A może jednak nie śnieżny Daleki Wschód, a gorące klimaty Południa interesują Cię bardziej? Planuję zaprosić Cię na wyprawę także w inne rejony naszego fascynującego świata.

Opowiem (a przynajmniej taki mam plan) o problemach rozwoju obszarów ultraperyferyjnych, takich jak wulkaniczne archipelagi Makaronezji, wspomnę o gospodarczej stagnacji Południa Unii Europejskiej, poszukam odpowiedzi na pytania o skrajną biedę Haiti i pozostałych społeczeństw Ameryki Łacińskiej, a może wspólnie podyskutujemy o byłych republikach radzieckich na Kaukazie i o fundamentach rozwoju i współpracy państw dawnego Imperium Brytyjskiego – Commonwealth.

Lenskije stołby

Więcej

Zastanowimy się nad skutkami przemian zmieniających oblicze Afryki, gdyż przyszłość tego kontynentu w bezpośredni sposób wpłynie na losy Europy.

Na blogu znajdzie się także miejsce na dyskusję o Bałkanach i koegzystencji państw byłej Jugosławii, Albanii, ale i Turcji której wpływy systematycznie rosną. I wreszcie porozmawiamy o najbliższych naszych sąsiadach, z którymi być może tworzyć będziemy w dalekiej (a może jednak nieco bliższej) przyszłości nowe ugrupowanie – Trójmorze.

Planów, jak widać, mam wiele i nie pozostaje nic innego jak regularnie pracować nad zawartością www.ekonomiaglobalna.eu. Z czasem powiększać będę geograficzny zakres analiz, lecz na początek skupię się na fascynującym Dalekim Wschodzie Rosji, a dla równowagi i by odrobinę zwiększyć temperaturę przygotuję co nieco o wyspowych archipelagach Oceanu Atlantyckiego.

Kraków, IX 2020

Jakub Piecuch

Ps. Blog miał swą inaugurację w środku pandemii 2020, a powstał pod wpływem poczucia straty za swobodą przemieszczania się w przestrzeni i niczym nie krępowanymi relacjami społecznymi.

Udostępnij ten post: