Logo Ekonomia Globalna
Logo Ekonomia Globalna

Neutralność klimatyczna: definicja i wpływ na środowisko
Opublikowano: 24 marca 2023

W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat: neutralność klimatyczna. Szuka się także dróg do jej osiągnięcia. Nie ma wątpliwości, że nie ma planety B i ludzie jako gatunek powinni jak najszybciej wdrożyć działania, które mają na celu uratowanie Ziemi, jako jedynego znanego miejsca, które nadaje się do zasiedlenia. Przyjrzyjmy się więc bliżej neutralności klimatycznej i odpowiedzmy na najważniejsze pytania na jej temat. Jaki jest jej wpływ na środowisko? Dlaczego jest ważna?

Neutralność klimatyczna

Zgodnie z definicją neutralność klimatyczna określa równowagę pomiędzy emitowanymi gazami cieplarnianymi, a ich składowaniem lub pochłanianiem przez zbiorniki wodne, lasy oraz gleby. Mówiąc prościej, chodzi o to, by ilość emitowanych gazów była równa do ilości, jaka może zostać pochłonięta przez środowisko. Bez wywierania negatywnego wpływu na jego stan. By ją osiągnąć, należy wdrażać działania, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych, o których możesz przeczytać m.in. na https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62.

Jak łatwo się domyślić przemysł związany z produkcją cementu jest jednym z największych emitorów dwutlenku węgla. Z tego powodu to właśnie on musi zostać odpowiednio przystosowany do nowych wymogów środowiskowych tak, by produkcja cementu była bezpieczna. Warto też podkreślać, że by osiągnąć neutralność klimatyczną, nie wystarczy po prostu walczyć o zmniejszenie emisji gazów. Należy też działać w taki sposób, by zwiększyć ich pochłanianie np. poprzez nasadzenia odpowiednich gatunków roślin. Łączenie ze sobą takich działań może dać najlepsze efekty i pozwolić osiągnąć zamierzony skutek. Trzeba też pamiętać, że neutralność klimatyczna nie może być rozpatrywana lokalnie. Działania powinny być podejmowane w skali globalnej po to, by poprawić jakość powietrza i równocześnie spowolnić zmiany klimatyczne.

Wpływ neutralności klimatycznej na środowisko

Neutralność klimatyczna jest zjawiskiem bardzo pożądanym. Człowiek ma bardzo duży wpływ na przyrodę. Przemysł energetyczny i cementowy odpowiada aż za 5% światowej produkcji gazów cieplarnianych. Tym samym ma on bardzo duży wpływ na ocieplanie się klimatu, które jest coraz bardziej widoczne. Ocieplenie to wiąże się z przyspieszeniem wymierania gatunków, z ich migracjami, a także z nieodwracalnymi zmianami związanymi z życiem ludzi. Susze czy zmiany okresu wegetacyjnego roślin uprawnych mogą prowadzić do głodu i wymusić migracje wielu osób.

Będą one musiały zdecydować się na opuszczenie swojego kraju po to, by znaleźć miejsce, w którym dostępna będzie woda pitna i jedzenie. To z kolei może prowadzić do lokalnych niepokojów i przeludnienia w wybranych rejonach świata. Trzeba też wrócić do wymierania gatunków, które oznacza poważne zmiany w łańcuchu pokarmowym, co może wywołać nieprzewidywalne skutki. Stąd też neutralność klimatyczna, którą trudno osiągnąć, może być szansą na to, by zatrzymać te niepokojące procesy. I tym samym zwiększyć szansę na to, że klimat nie zmieni się na tyle, by nie umożliwić ludziom życie na Ziemi.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści

Czym są elementy znormalizowane? Dlaczego war...

Elementy znormalizowane, czyli standaryzowane części i komponenty, to...
Rezygnacja Timmermansa. Czy to koniec Europejskiego Zielonego Ładu?

Rezygnacja Timmermansa. Czy to koniec Europej...

Całkiem bez echa przeszła w polskich mediach rezygnacja Timmermansa z...
Niemcy i zielony ład. Korzenie rewolucji

Niemcy i zielony ład. Korzenie rewolucji...

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego naszemu zachodniemu sąsiadowi tak...
Rynek pracy w Hiszpanii

Rynek pracy w Hiszpanii...

Z perspektywy mieszkańca Kraju nad Wisłą to Hiszpania jest państwem, g...