Logo Ekonomia Globalna
Logo Ekonomia Globalna
Ocean Atlantycki, Praia, Wyspy Zielonego Przylądka

Makaronezja czy Makronezja? Bez znaczenia gdy mówimy o 4 archipelagach Wysp Szczęśliwych
Opublikowano: 24 października 2020

Zanim zajmę się odpowiedzią na zadane w tytule pytanie Makaronezja czy Makronezja?, wydaje się zasadne przedstawienie bohaterki postu. Założę się, że dla większości czytelników ta nazwa geograficzna brzmi wyjątkowo obco, a zakładając semantyczne konotacje z ikoną włoskiej kuchni to już w ogóle jest to jakieś wymyślone miejsce, do którego zmierzają po śmierci miłośnicy spaghetti. Jeżeli właśnie tak jest i wyobrażacie sobie teraz dymiące kotły pełne makaronu, to jesteście jednak na ścieżce prowadzącej na manowce.

Makaronezja czy Makronezja?

Ona nie tylko istnieje, ale co więcej wielu z Was już ją odwiedziło, albo zrobi to jak tylko covid wyniesie się tam gdzie jego miejsce czyli w …..

Wyspa Flores, portugalskie Azory, Makaronezja

Wyspa Flores, portugalskie Azory, Makaronezja

Bo przecież to między innymi doskonale poznane i oblegane hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie, a także portugalska Madera. Kto nie był na Teneryfie, Lanzarote, czy Fuercie? Ale Makaronezja to także mniej turystyczne i odwiedzane przez Polaków miejsca. Zobaczmy więc co Makaronezja ma w menu ? i o czym będziemy sobie konwersować w tych stronach:

Patrząc na mapę od góry (od północy?) i zmierzając w kierunku dołu (południa?) tak mniej więcej na środku Atlantyku, na wysokości Półwyspu Iberyjskiego możemy zawiesić oko na:

Azorach, archipelagu należącym do Portugalii. A tu w ofercie trzy główne grupy wysp co łącznie daje liczbę 9 (grupa zachodnia: Flores i Corvo, grupa centralna: Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, grupa wschodnia: São Miguel i Santa Maria). Nieczęsto są one odwiedzane przez turystów, a szkoda bo dawka piękna na jeden m2 jest tu oszałamiająca. Więcej przeczytasz tu: Archipelag Azory – 9 wulkanicznych wysp a wokół błękitny Ocean Atlantycki.

 

Zachód słońca w Ribeira Brava na portugalskiej Maderze, Makaronezja

Zachód słońca w Ribeira Brava na portugalskiej Maderze, Makaronezja

Zmierzając w dół mapy napotkamy kolejny portugalski archipelag skupiony wokół Madery. W jego skład wchodzi Porto Santo, Ilhas Desertas oraz oczywiście Madera – największa z nich.

Nieco niżej, tak mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Maderą, a Wyspami Kanaryjskimi znajduje się malutki i niezamieszkały archipelag Wysp Selvagens. I choć formalnie przynależy do Portugalii, to pretensje zgłaszają do niego Hiszpanie, a ponoć także i Marokańczycy.

Gdy nasz wzrok zaczyna powoli szukać poszarpanych brzegów marokańskiego wybrzeża Atlantyku napotka największy archipelag wysp należących do Makaronezji – Wyspy Kanaryjskie. Należą one oczywiście do Hiszpanii o czym przekonuje się organoleptycznie cała rzesza Polaków spędzających tam najlepsze wakacje swego życia. Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z 7 większych i 6 małych wysp, które wchodzą w skład dwóch grup:

Wyspy zachodnie, a może południowe: Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, La Gomera i El Hierro znane ze względu na swe najdalej wysunięte w kierunku Ameryk położenie. Zbliżając się do brzegów Maroko napotykamy wyspy wschodnie. Należy do nich duże wyspy: Lanzarote, Fuerteventura oraz wyspy małe i malutkie: Graciosa, Alegranza, Lobos, Montaña Clara, Roque del Este i Roque del Oeste. W większości są one niezamieszkałe lub zamieszkałe jedynie czasowo. Więcej o Wyspach Kanaryjskich znajdziesz tutaj: Makaronezja: Wyspy Kanaryjskie – ekonomia peryferii.

Wulkan Teide przykryty płytką warstwą śniegu, hiszpańska Teneryfa, Makaronezja

Wulkan Teide przykryty płytką warstwą śniegu, hiszpańska Teneryfa, Makaronezja

Zbliżając się do równika napotkamy Wyspy Zielonego Przylądka. Dziś niepodległe, jednak będące kolonią portugalską do połowy lat 70-tych zeszłego wieku.

Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i kilkunastu mniejszych wysepek. Dzielą się one na dwie grupy: Wyspy Zawietrzne i Podwietrzne . Wyspy Zawietrzne położone są w północnej części archipelagu, a w ich skład wchodzą: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista. Wyspy Podwietrzne leżą natomiast na południu. Są to Maio, Santiago, Fogo i Brava. Przeczytaj też: Makaronezja: Wyspy Zielonego Przylądka – między polityką a ekonomią

 

Skoro mamy już za sobą przedstawienie bohaterek i bohaterów tego wpisu to warto odpowiedzieć na pytanie jak ich wszystkich razem nazwać. W zasadzie przyjęło się traktować te cztery archipelagi całkiem osobno. Dlatego prawie nikt nie mówi o Makaronezji albo Wyspach Szczęśliwych, ale o Kanarach, Maderze i Wyspach Zielonego Przylądka. Przynależą do trzech różnych państw, do dwóch różnych kontynentów i pozornie nie mają nic ze sobą wspólnego. Spróbuję pokazać to co je jednak łączy w trakcie kolejnych wpisów w dziale Makaronezja. No dobrze ale co z tą Makaronezją, albo może Makronezją?

Pomost w Santa Maria, Sal, Wyspy Zielonego Przylądka, Makaronezja

Pomost w Santa Maria, Sal, Wyspy Zielonego Przylądka, Makaronezja

Nazwa wywodzi się z greki i oznacza  Wyspy Szczęśliwe lub też Wyspy Szczęśliwych (z gr. Μακάροι Νήσοι, Makároi Nēsoi lub Μακάρων Νήσοι, Makárōn Nēsoi,) i obejmuje właśnie te cztery przedstawione powyżej  archipelagi wysp wulkanicznych Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Europy i Afryki. I choć czasami pojawia się nazwa geograficzna Makronezja to w Urzędowym Wykazie Polskich Nazw Geograficznych Świata jednak nie figuruje[1].

I nawet istnienie Mikronezji na Oceanie Spokojnym niczego w tej sprawie nie zmienia. W tej sytuacji jedyna właściwą nazwą jest jasna. I choć nie brzmi to najlepiej dla polskiego ucha to Azory, Madera, wyspy Kanaryjskie i Wyspy Zielonego Przylądka należą do Makaronezji, a Makronezja nie istnieje. I tego się będziemy dalej trzymać.

 

[1] Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Urzędowy Wykaz Polskich Nazw Geograficznych Świata, Wydanie II zaktualizowane, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2019.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści

Rozwój gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka 1b

Rozwój gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka (...

W latach 90-tych XX wieku i na początku wieku XXI rozwój gospodarczy W...
Rozwój gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka, Santa Maria, Sal

Rozwój gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka (...

Czy rozwój gospodarczy Wysp Zielonego Przylądka można nazwać sukcesem?...
Gospodarka Wysp Zielonego Przylądka, Maio, Cabo Verde

Gospodarka Wysp Zielonego Przylądka (Makarone...

W tym wpisie wstęp do obszerniejszego tematu, którym jest gospodarka W...
Gospodarka Wysp Kanaryjskich. Garachico

Gospodarka Wysp Kanaryjskich – jak rozw...

Wyspowy charakter ściśle wyznacza i determinuje jakie możliwości rozwo...