Prezes InPost Rafał Brzoska gościł w amerykańskiej stacji CNN, gdzie opowiadał o dynamicznym rozwoju sieci Paczkomatów w całej Europie.
Jak wynika z danych zawartych w raporcie firmy Gemius „E-commerce w Polsce w roku 2022”, InPost umocnił pozycję lidera usług logistycznych w naszym kraju. 81% kupujących wskazuje Paczkomat InPost jako formę dostawy przesyłek – jest to wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Co warto podkreślić, u 83% klientów dostępność tej usługi w danym sklepie zwiększa chęć do złożenia zamówienia. Innymi słowy, tradycyjny model dostaw kurierskich do domu lub pracy zaczyna być coraz mniej preferowaną opcją.
– Po ubiegłorocznym bardzo dobrym dla InPost raporcie Gemiusa, zastanawiałem się, czy można poprawić ten wynik. Tymczasem w tegorocznym rapocie, Paczkomat InPost jako forma dostawy poprawił swój wynik o 4 punkty procentowe do 81%! (…) Udało się nam to osiągnąć między innymi poprzez taką rozbudowę sieci maszyn, by ograniczyć dotarcie do najbliższego urządzenia do zaledwie 7-minutowego spaceru oraz wyeliminować konieczność poruszania się samochodem – w ten sposób Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost, tłumaczy fenomen popularności Paczkomatów.
W ostatnim czasie prezes InPost Rafał Brzoska udzielił wywiadów w wielu zagranicznych stacjach telewizyjnych. Kilka tygodni temu gościł nawet u legendarnego dziennikarza CNN Richarda Questa w jego programie „Quest Means Business”. Rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji na rynku, a mianowicie poszukiwania przez klientów tańszych form dostawy produktów. W końcu światowa gospodarka przeżywa obecnie kryzys związany m.in. z wojną na Ukrainie. Richard Quest zapytał wprost, czy zdaniem Rafała Brzoski jego sieć Paczkomatów ma przyszłość.
– Myślę, że w przypadku e-commerce jest to rodzaj wiatru w plecy. To zmiana w preferencjach konsumentów. Ale też mocno wierzymy – i obserwujemy – przynajmniej w naszych danych InPost – nowych użytkowników przychodzących na zakupy online. Klienci korzystają też częściej z dostawy „poza domem”. Dostawa do Paczkomatu jest wygodniejsza i tańsza. Paczkomaty to zdecydowanie przyszłość. Energia związana z dostawą do automatów, w naszym przypadku to jedna ósma siły roboczej i energii, którą trzeba zużyć na dostawę „do drzwi” – opowiadał właściciel InPost.
Prawie 25 tysięcy Paczkomatów firmy InPost w dziewięciu europejskich krajach i przyrost o ok. cztery tysiące maszyn w ciągu pół roku. To o rozwoju projektu mówią oficjalne dane z końca czerwca 2022 roku. Na ten moment przedsiębiorstwo funkcjonuje na następujących rynkach: polskim, austriackim, hiszpańskim, portugalskim, brytyjskim i włoskim. Po przejęciu francuskiej firmy przesyłkowej Mondial Relay również: belgijskim, francuskim i holenderskim. Dzięki wspomnianej inwestycji InPost stał się największą w Europie platformą dostaw e-commerce.
Daria Plewa
Źródło: ccnews.pl, CNN
Zdjęcie: InPost
Tagi: Unia Europejska