Logo Ekonomia Globalna
Logo Ekonomia Globalna

Federacja Rosyjska w 3 dekady po upadku ZSRR
Opublikowano: 27 października 2020

Dzisiejsza Federacja Rosyjska to na pewno nie kraj w którym miód i mleko płynie ulicami wielkich miast i małych miejscowości, a sielankowe życie trwa nieprzerwanie. Dla bardzo nielicznej części społeczeństwa – tej skupionej wokół Kremla – może i tak właśnie jest, jednak dla zdecydowanej większości Rosjan jest wręcz odwrotnie. Znaczna część z nich tęskni za powrotem do czasów ZSRR.

W rezultacie narastającej frustracji, zagubienia, bezsilności i samotności w tym wielkim kraju, nawarstwiają się problemy migracyjne, alkoholizm, nędza, czy też utrata dorobku minionych pokoleń. Ale w graniczącym z pewnością przekonaniu olbrzymiej większości rosyjskich obywateli, i tak nie mogą oni liczyć na więcej. Jeżeli wracają w rozmowie do czasów przeszłych to nie tyle do wspomnień o dostatnim życiu, co raczej do wspomnień o potędze militarnej i politycznej, czy to Rosji carów, czy też ZSRR. I przeklinają w duchu Michaiła Gorbaczowa pragnąc jednocześnie by powróciła Великая Россия, przed której potęgą drżał cały świat.

Wciąż jednak współczesna Federacja Rosyjska nie jest w stanie sprostać tym marzeniom. Choć wciąż to największe na świecie państwo usilnie stara się podsycać tęsknoty swych obywateli do czasów minionych, jednocześnie obecnie nie oferując im niemal nic w zamian za ich wielkie poświęcenie i życie na granicy ubóstwa. Zobacz także: Federacja Rosyjska i Daleki Wschód Rosji: zobaczyć – tak, zamieszkać – chyba nie.

Federacja Rosyjska – siła płynąca z dramatycznego rozwarstwienia społecznego

Paradoksalnie to bardzo niski poziom jakości życia, czy wręcz skrajna nędza, w której żyje duża część rosyjskiej populacji, jest siłą tego kraju. Gdy mieszkańcom Zachodu rosną dochody to w większości przypadków przeznaczane są one na podnoszenie indywidualnego standardu życia. Dodatkowe zarobki wydajemy na coraz droższe i coraz mniej potrzebne w codziennym życiu dobra luksusowe. Ale ich posiadanie oznacza, że już dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ponownego życia na poziomie zaspakajania tylko i wyłącznie potrzeb podstawowych. Nie chcemy cofnąć się do czasów wyrzeczeń i zaciskania pasa na zapadłym brzuchu.

 

Tiksi I - sierp i młot na bloku mieszkalnym - tu przeplata się dzisiejsza Federacja Rosyjska minioną chwałą ZSRR

Tiksi I – sierp i młot na bloku mieszkalnym – tu przeplata się dzisiejsza Federacja Rosyjska minioną chwałą ZSRR

W rezultacie rządy państw dobrze prosperujących, które osiągnęły wysoki poziom rozwoju i standard życia swych obywateli, jak zarazy boją się problemów gospodarczych i społecznego niezadowolenia. One bowiem przełożą się na niewątpliwy spadek słupków poparcia w kolejnych wyborach. Dążą więc za wszelką cenę do dalszego wzrostu jakości życia swych obywateli, a przynajmniej do utrzymania status quo. I w tym dążeniu gotowe są na wszelkie ustępstwa, a korzystają na tym państwa właśnie takie jak Federacja Rosyjska.

Taka sytuacja osłabia zarówno społeczeństwo, które swego pełnego brzucha nie chce już za nic poświęcić, ale osłabia także władzę, która o niewiele może już prosić swych obywateli nawet w ekstremalnie trudnych momentach. Na krótki dystans taka polityka przynosi oczekiwane rezultaty, jednak w długiej, strategicznej perspektywie odbiera szansę na obronę wobec nieprzewidzianych, aczkolwiek możliwych klęsk jak wojny, krachy ekonomiczne lub nie przymierzając pandemie. W tym kontekście wielowiekowa tradycja trwania imperium moskiewskiego, którą kultywuje i wzmacnia współczesna Federacja Rosyjska, pozwala złapać oddech i stanąć w wyprostowanej postawie nawet w tak trudnych chwilach, jak kryzysy gospodarcze, czy pandemia.

W pamięci społecznej olbrzymiej większości mieszkańców Rosji nie ma zapisanych obrazów życia w dobrobycie. Brak jest takich doświadczeń w wielowiekowej historii imperium. W tej sytuacji łatwo jest oddać tą posiadaną odrobinę, a i tak różnica będzie niemal niezauważalna. To stanowić może w pewnym stopniu o fenomenie rządów na wschód od Polski. Utrzymywanie swych obywateli na granicy ubóstwa lub nieznacznie powyżej niej pozwala na olbrzymią elastyczność w podejmowaniu decyzji i swobodę w wymuszaniu niewyobrażalnych, z punktu widzenia mieszkańca Zachodu, poświęceń.

Ta sytuacja, trwająca w zasadzie od stuleci, a pielęgnowana przez władze radziecką i obecnie władzę na Kremlu, daje dużą szansę na przetrwanie Rosji nawet w ekstremalnie trudnych i wymagających olbrzymich poświęceń sytuacjach i w tym kontekście przewaga największego państwa na świecie nad zachodnią częścią europejskiego kontynentu jest bardzo widoczna.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

5 2 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Tak, życie kierowcy w Jakucji nie jest łatwe. O tym jak się żyje w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej możesz przeczytać tu: Federacja Rosyjska w trzy dekady po upadku ZSRR. […]

Powiązane treści

Południowa Europa wobec wojny na Ukrainie

Południowa Europa wobec wojny na Ukrainie...

Od wybuchu wojny minęło już pięć miesięcy.  Jaką w tej sytuacji postaw...
USA-Rosja przed inwazją na Ukrainę

USA-Rosja przed inwazją na Ukrainę...

Myślę, że warto zadać sobie pytanie, czy relacje USA-Rosja przed inwaz...
Dlaczego wybuchła wojna na Ukrainie

Dlaczego wybuchła wojna na Ukrainie? Rola Nie...

Pierwszym uczuciem, które pojawiło się niemal natychmiast po inwazji r...
Konsekwencje wojny na Ukrainie

Konsekwencje wojny na Ukrainie. Wstęp...

Niezwykle trudno jest rozmawiać o tym co dzieje się na Ukrainie. Z jed...