Dzisiejsza Federacja Rosyjska to na pewno nie kraj w którym miód i mleko płynie ulicami wielkich miast i małych miejscowości, a sielankowe życie trwa nieprzerwanie. Dla bardzo nielicznej części społeczeństwa – tej skupionej wokół Kremla – może i tak właśnie jest, jednak dla zdecydowanej większości Rosjan jest wręcz odwrotnie. Znaczna część z nich tęskni za powrotem do czasów ZSRR.
W rezultacie narastającej frustracji, zagubienia, bezsilności i samotności w tym wielkim kraju, nawarstwiają się problemy migracyjne, alkoholizm, nędza, czy też utrata dorobku minionych pokoleń. Ale w graniczącym z pewnością przekonaniu olbrzymiej większości rosyjskich obywateli, i tak nie mogą oni liczyć na więcej. Jeżeli wracają w rozmowie do czasów przeszłych to nie tyle do wspomnień o dostatnim życiu, co raczej do wspomnień o potędze militarnej i politycznej, czy to Rosji carów, czy też ZSRR. I przeklinają w duchu Michaiła Gorbaczowa pragnąc jednocześnie by powróciła Великая Россия, przed której potęgą drżał cały świat.
Wciąż jednak współczesna Federacja Rosyjska nie jest w stanie sprostać tym marzeniom. Choć wciąż to największe na świecie państwo usilnie stara się podsycać tęsknoty swych obywateli do czasów minionych, jednocześnie obecnie nie oferując im niemal nic w zamian za ich wielkie poświęcenie i życie na granicy ubóstwa. Zobacz także: Federacja Rosyjska i Daleki Wschód Rosji: zobaczyć – tak, zamieszkać – chyba nie.
Paradoksalnie to bardzo niski poziom jakości życia, czy wręcz skrajna nędza, w której żyje duża część rosyjskiej populacji, jest siłą tego kraju. Gdy mieszkańcom Zachodu rosną dochody to w większości przypadków przeznaczane są one na podnoszenie indywidualnego standardu życia. Dodatkowe zarobki wydajemy na coraz droższe i coraz mniej potrzebne w codziennym życiu dobra luksusowe. Ale ich posiadanie oznacza, że już dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ponownego życia na poziomie zaspakajania tylko i wyłącznie potrzeb podstawowych. Nie chcemy cofnąć się do czasów wyrzeczeń i zaciskania pasa na zapadłym brzuchu.
W rezultacie rządy państw dobrze prosperujących, które osiągnęły wysoki poziom rozwoju i standard życia swych obywateli, jak zarazy boją się problemów gospodarczych i społecznego niezadowolenia. One bowiem przełożą się na niewątpliwy spadek słupków poparcia w kolejnych wyborach. Dążą więc za wszelką cenę do dalszego wzrostu jakości życia swych obywateli, a przynajmniej do utrzymania status quo. I w tym dążeniu gotowe są na wszelkie ustępstwa, a korzystają na tym państwa właśnie takie jak Federacja Rosyjska.
Taka sytuacja osłabia zarówno społeczeństwo, które swego pełnego brzucha nie chce już za nic poświęcić, ale osłabia także władzę, która o niewiele może już prosić swych obywateli nawet w ekstremalnie trudnych momentach. Na krótki dystans taka polityka przynosi oczekiwane rezultaty, jednak w długiej, strategicznej perspektywie odbiera szansę na obronę wobec nieprzewidzianych, aczkolwiek możliwych klęsk jak wojny, krachy ekonomiczne lub nie przymierzając pandemie. W tym kontekście wielowiekowa tradycja trwania imperium moskiewskiego, którą kultywuje i wzmacnia współczesna Federacja Rosyjska, pozwala złapać oddech i stanąć w wyprostowanej postawie nawet w tak trudnych chwilach, jak kryzysy gospodarcze, czy pandemia.
W pamięci społecznej olbrzymiej większości mieszkańców Rosji nie ma zapisanych obrazów życia w dobrobycie. Brak jest takich doświadczeń w wielowiekowej historii imperium. W tej sytuacji łatwo jest oddać tą posiadaną odrobinę, a i tak różnica będzie niemal niezauważalna. To stanowić może w pewnym stopniu o fenomenie rządów na wschód od Polski. Utrzymywanie swych obywateli na granicy ubóstwa lub nieznacznie powyżej niej pozwala na olbrzymią elastyczność w podejmowaniu decyzji i swobodę w wymuszaniu niewyobrażalnych, z punktu widzenia mieszkańca Zachodu, poświęceń.
Ta sytuacja, trwająca w zasadzie od stuleci, a pielęgnowana przez władze radziecką i obecnie władzę na Kremlu, daje dużą szansę na przetrwanie Rosji nawet w ekstremalnie trudnych i wymagających olbrzymich poświęceń sytuacjach i w tym kontekście przewaga największego państwa na świecie nad zachodnią częścią europejskiego kontynentu jest bardzo widoczna.
Tagi: Federacja Rosyjska, Rosja, Syberia, wyprawa na Syberię, ZSRR
[…] Tak, życie kierowcy w Jakucji nie jest łatwe. O tym jak się żyje w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej możesz przeczytać tu: Federacja Rosyjska w trzy dekady po upadku ZSRR. […]